Ergen Psikolojisi

Çocuk ve yetişken olmak arasında bir dönem olan ergenlik, bedensel ve ruhsal değişimlerin sadece yoğun değil, hızlı da yaşandığı bir dönemi temsil eder. Bazen bu değişimler o kadar süratli olur ki ergen kendine yabancılaşabilir. İçinde kendini hala çocuk gibi hissetmesine rağmen, bedeni onun bir yetişkin olduğunun sinyallerini vermektedir. Bu nedenle dış görünüm yanıltıcı olabilir.

Fiziksel görünüme gösterilen dış çevrenin gösterdiği ilgi eğer öz güvenle paralel değilse ergen problem yaşayabilir. Ergenin yaşadığı çelişkiler sadece kendini değil, yakın çevresini de etkiler. Kimi zaman ebeveynler ergenin değişen duygu ve davranışlarına nasıl tepki vereceklerini bilemeyebilirler. Onu kısıtlamak ya da serbest bırakmak arasında kararsız kalabilirler.

Ergenlik dönemi yakın çevre dışında bulunan insanların ilgisi önem taşır. Sosyal çevre tarafından beğenilmek, değer verilmek bazı ergenler için amaç haline gelebilir. Bu nedenle, bazı ergenler yanlış davranış ve tutumlara yönlenebilir. Okul başarısı etkilenebilir.

Fiziksel değişiklikle birlikte huzursuzluk duygusu artar. Bu duygu, mutsuzluk ve hayattan zevk alamamaya dönüşebilir. Çocukluk döneminde uyumlu ve sessiz olarak tanımlanan bir çok ergen, bu dönemde tepkisel davranışlar ortaya koyabilir. Bu dönem aynı zamanda içinde hissettikleri duyguları taşıyamamaya başladıklarının en önemli sinyalidir. Öfke patlamaları, dış görünüme aşırı önem verme ya da hiç vermeme, bedensel temizlik koşulları yerine getirme konusunda aşırı isteksizlik ya da titizlik yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir